Country Club Logo.png

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Polonezköy Country Club

2020 Sürdürülebilirlik Raporu

 

Bu gezegen tüm diğer türler gibi bizim türümüze de ( İnsan ) güzel bir atmosfer, bereketli bir toprak ve uçsuz bucaksız tertemiz denizler sunmakta.

Özellikle pandemi sarsıntısıyla geçirdiğimiz 2020 itibariyle artık çevreye ne kadar ihtiyacımız olduğunun her zamankinden çok daha güçlü bir şekilde farkındayız.

 

Biz ekip olarak bu gezegene, sürdürülebilirliğe, geri dönüşüme, hayvanlara ve yaban hayatına karşı büyük bir tutku hissediyoruz ve gelecek nesillere daha iyi bir ortam bırakmak için çalışıyoruz. Tüm çalışmalarımızın ana aksını oluşturan bu vizyon doğrultusunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca yürütülen "Sıfır Atık" projesini destekliyor, işletmemizin mutfağında, konaklamamızın temizlik departmanında ve otelimizde merkezde atıklarımızı %100 oranda ayrıştırıyoruz. Bu yolda her gün sürdürülebilirlik ilkesiyle yeni şeyler öğreniyor, konu ile ilgili eylemlerimizi geliştiriyor ve işletmemizi yeni nesle uygun hale getirmeye gayret ediyoruz.

Mutfağımızda sizin de evinizde uygulamanızı beklediğimiz,4’lü Atık Ayrıştırma disiplini uyguluyoruz.

4’lü ATIK AYRIŞTIRMA

- Organik Atıklar 1/4 :

Mutfak tezgahından çıkan çürüme özelliği olan tüm gıdasal atıklar. 

Bu mutfak, gıda artıklarını tamamen ayrıştırıp, kompost kasaları ve toprakta kazdığımız çukurlarda dönüştürüyoruz. Çukurlarda doğaya geri besin olarak veriyor, kasalarda ise güzel, kaliteli doğal fermantasyon yöntemleri ile kaliteli kompost gübre elde etmenin yollarını keşfediyoruz.

Organik atıkları diğer atıklarla karıştırmadan ayrı olarak atmanın, geri dönüşüm ile ilgili ilk önemli eylem olduğunu öğrendik. Çünkü, çürüme özelliği olan bu organik gıda atıklarını ambalaj atıkları veya diğer atık kategorileriyle karıştırdığımızda ilgili atığın dönüştürülme özelliğini yok etmiş oluyor veya dönüştürülme kalitesini düşürüyoruz. Organik atıklar ile karışan ambalaj atıklarının dönüştürülme özelliği kayboluyor ve bulaşmış ambalajlar ayrıştırılamıyor. Biz tüketiciye bu konuda düşen en önemli görevin organik atıkları ayrıştırmak olduğunu uyguladıkça fark edeceksiniz.

- Ambalaj Atıklar 2/4 :

Kağıt, karton, plastik, kompozit, alüminyum tüm ambalaj atıkları ve malzeme atıkları.

Ambalaj atıklarımızı tek olarak  ayrıştırıp ilgili dönüşüm merkezlerine kendi içinde ayrıştırılmak üzere iletiyoruz. Organik atıkları bunlarla bulaştırmadığımız için atıklarımızın büyük çoğunluğunun gerçekten yeniden kullanılabilir malzeme olduğunu görüyoruz.

- Cam Atıklar 3/4 :

Cam içecek şişeleri, konserve kavanozlar, her türlü cam atık, bardaklar, cam tabaklar.

- Evsel Atıklar 4/4 :

Kullanılmış kirli bezler, peçeteler, bulaşmış atıklar.

Bu kategori aslında hali hazırda herkesin karma olarak kullandığı kategori. Biz çöplerimizi bulaştırmadığımız için çok az şeyi Evsel atıklara atıyoruz. Banyo çöpleri, kullanılmış bezler, peçeteler buraya atılıyor. Sizler de çöplerinizi ayrıştırmadığınız ve organik atıklar ile bulaştırdığınız zaman ayrıştıramadan üzülerek evsel atıyoruz. 

Otelimizin merkezinde ise 8 +2 'lik Atık Ayrıştırma Disiplini ile ayrıştırma işlemine devam ediyoruz,

8 +2 'lik ATIK AYRIŞTIRMA

- Organik Atıklar 1/8 :

Mutfağımızdan her gün çıkan ve sizlerden topladığımız organik atıkları merkezimizde gübreye ve toprağa dönüştürüyoruz. 

- Ambalaj Atıklar 2/8

 

- Cam Atıklar 3/8

 

- Evsel Atıklar 4/8

 

- Pil Atıklar 5/8  :

Çinko piller, alkalin piller, lityum piller, aküler ve her türlü batarya üniteleri.

 

Biz pilleri son 10 senedir çöpe atmamayı öğrendik. Her pilin üstüne baktığınızda çöpe atılmaz amblemi göreceksiniz. Çöpe attığımız pillerin içindeki ağır zehirli metaller ve kimyasallar toprağa ve suya asla karışmaması gereken zehirlerdir. Pilleri asla çöpe atmamalıyız. Siz de konaklamanıza gelirken atık pillerinizi yanınızda getirebilirsiniz.

 

- Elektronik Atık 6/8 :

Elektrikli ve elektronik her türlü cihaz, kablolar, ampuller, led ampuller, işlevini yitirmiş her türlü elektronik cihaz

- Sert Plastik Atıklar 7/8 :

Kırılmış plastik sandalyeler, plastik tabaklar bardaklar, Ambalaj atıkları arasından ayırabildiğimiz tüm Pet PVC vs. Malzemeler.

- Metal Atıklar 8/8 :

Her türlü metal atık, metal tadilat atıkları, ambalaj atıkları arasından ayırabildiğimiz tüm metal atıklar.

- Ahşap Atıklar 8+1 :

Her türlü ahşap atığı kendi bünyemizde değerlendirmekteyiz. 

 

- Yağ Atıkları 8 +2 :

Her işletme gibi biz de mutfağımızdan çıkan yağ atıklarımızı ayrıştırmakta ve lisanslı dönüşüm merkezlerine iletmekteyiz

Atıklarımızı tam bir disiplin ve özveri ile sürdürebilirlik ilkesinde bu şekilde ayrıştırmaktayız. Her gün konu ile ilgili kendimizi geliştirerek sürdürülebilirlik ilkesiyle çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Elektrik, su, sosyal sorumluluk ve diğer tüm sürdürülebilirlik kategorilerinde gelecek yıl raporumuza daha fazlasını eklemek üzere çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekteyiz.

 

Haydi, siz de geri dönüşüm hareketine katılın ve gelecek nesillere güzel bir gezegen bırakalım....

Evinizde uygulayacağınız 4'lü disiplin:

- Organik Atıklar : Mutfak tezgahından çıkan çürüme özelliği olan tüm gıdasal atıklar. 

- Ambalaj Atıklar : Kağıt, karton, plastik, kompozit, alüminyum tüm ambalaj atıkları ve malzeme atıkları.

- Cam Atıklar : Cam içecek şişeleri, konserve kavanozlar, her türlü cam atık, bardaklar, cam tabaklar.

- Evsel Atıklar : Kullanılmış kirli bezler, peçeteler, bulaşmış atıklar.

Saygı ve sevgilerimizle,

Polonezköy Country Club Ailesi