Country Club Logo.png

HAYVANLAR

Memeliler yoğun ve kalabalık bir sınıftır. Dişiler, doğumdan sonra gençlerin beslenmesi için süt salgılayan meme bezlerine sahiptir. Memeliler sıcakkanlıdır ve vücutlarının çoğu tüylerle kaplıdır. Memeliler genç yaşta doğururlar ( Yumurta bırakan platypus ve echidna hariç). 

Ayrıca üç orta kulak kemiği var.

Çoğu memeli yalnızca karada yaşarlar, ancak suda yaşayan yunuslar ve balinalar özel olarak evrimleşmiştir.

Birçok memeli ağaç tepelerinin üstünden atlama yeteneğini geliştirmiş olsa da, gerçekten uçan tek memeli yarasalardır.

Kuşlar sıcakkanlı, yumurtlayan, omurgalı hayvanlardır. Vücutları tüylerle kaplıdır ve ön ayakları uçuş için kullanılan kanatlara dönüşmüştür. Tüyleri soğuğa ve suya karşı çok dayanıklıdır.

Ayrıca akut görme ve duyma yetenekleri fazla, ancak koku alma duyguları çok azdır. Çoğu kuş sadece gündüz aktiftir, bazıları ise sadece gece hayatına özel olarak adapte olmuştur.

Türlere bağlı olarak, kuşlar çeşitli gıda kaynakları ile beslenir; nektar, tohumlar, böcekler, kemirgenler, balıklar... Kuşların çoğu, yumurtalarını bıraktıkları bir yuva yaparlar, ancak bazı kuşlar yavrularını yetiştirmesi için yumurtalarını diğer kuşların yuvasına bırakırlar.

Kuşlar gibi yumurtalar da renk, boyut ve şekle göre değişir.

Ağaç Tavuğu - -Alaca Baykuş - Altın Sülün - Angut Ördeği - Avustralya Kazı - Bağdat Güvercini - Bahama Ördeği - Barnakıl Kazı - Beyaz Kuğu - Deve Kuşu - Emu - Flamingo - Afrika Angut Ördeği - Jako Papağanı - Kafası Çizgili Kaz - Kafkas Sülünü - Kanada Kazı - Karolin Ördeği - Kırmızı Ara Papağanı - Kral Sülün - Leylek - Mandarin Ördeği - Mantolu Güvercin - Mavi Ara Papağanı - Melov Papağanı - Mısır Kazı - Pakistan Papağanı - Pelikan - Rozella Papağanı - Siyah Kuğu - Sultan Papağanı - Suna Ördeği - Tavus Kuşu - Bayağı Turna - Sibirya Kazı - Taçlı Turna

Kuru, pullu cilde sahip olan ve soğukkanlı, omurgalı hayvanlara sürüngen denir. Bu onların mutlaka soğuk kanlı oldukları

anlamına gelmez, aksine kendi vücut ısısı çevre ısısı ile uyumlanır.

Isınmak için, güneşin tadını çıkarır veya sıcak bir kaya üzerinde otururlar. Soğumak için daha serin bir alan seçerler

(çoğu memeli bu durumda terler). Bu şekilde, bir kısmı oldukça soğuk bölgelere, kar yağdığı yerlerde bile uyum sağlamış

olsalar da sürüngenlerin çoğu tropik bölgelerde bulunur.

Sürüngen gruplarının büyük bir kısmı karada yaşarken, suda yaşamak için uzmanlaşan birkaç üyesi de var. Sürüngenler

havayı solurlar ve solungaçlara sahip değildirler. Vücut nemlerini korumak için kalın su geçirmez derileri vardır.

Sürüngenlerin çoğu yumurta bırakırlar, ancak yumurtalarını dahili olarak kuluçkaya bırakan ve yumurtadan tutan birkaç

tür vardır(ovoviviparop). Sürüngen yumurtaları, embriyoyu beslemek için çok miktarda yumurta sarısı içerir ve gözenekli bir kabuğu vardır. Sürüngenlerin çoğu etobur.

Cüce Piton Yılanı - Boa Yılanı - Dev Afrika Kaplumbağas - Cayman Timsahı - İguana - Dev Piton Yılanı - Kızıl Yanaklı Su Kaplumbağası